Omawiany temat jest poruszony w art. 15 zzd ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ustanawia on zasady ubiegania się o pożyczkę ze środków Funduszu Pracy na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy.
Możliwość zaciągnięcia pożyczki, o której mowa w art. 15 zzd stanowi jedną z form wsparcia przewidzianą w ramach Tarczy Antykryzysowej. Środki udzielane w jej ramach pochodzą z Funduszu Pracy i stanowią jednorazową pożyczkę dla mikroprzediębiorcy, który prowadził działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 r. Jej celem jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom COVID-19.
Aby uzyskać pożyczkę należy złożyć wniosek do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Konieczne jest jednak uprzednie ogłoszenie naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy. Znaczna część urzędów pracy prowadzi już takie nabory.
Złożenie wniosku jest możliwe drogą elektroniczną:
https://www.praca.gov.pl/eurzad/index.eup#/panelOgolny
po skorzystaniu ze wskazówek, które przewidziano na stronie praca.gov.pl:
https://www.praca.gov.pl/eurzad/index.eup#/inneSprawy/wyborUrzedu?dest=TARCZA
Na platformie internetowej dokonuje się złożenia wniosku za pomocą podpisu zaufanego, można jednakże złożyć wniosek również drogą tradycyjną. W naszej ocenie warto jednak skorzystać ze wskazówek wskazanych na stronie, które są rzetelne i czytelne.
Co szczególnie ważne – zaciągnięcie mikropożyczki nie powoduje utraty możliwości skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS czy ze świadczenia postojowego, bądź innych pomocy udzielanych przez państwo.
Pożyczka podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Wniosek o umorzenie pożyczki należy jednak złożyć w ciągu 14 dni od spełnienia powyższego warunku.
W stosunku do poprzedniego unormowania, zmiana ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, która weszła w życie 18 kwietnia 2020 r. przewiduje rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do ubiegania się o tę pożyczkę o przedsiębiorców niezatrudniających żadnych pracowników, jeżeli ich roczne obroty netto nie przekraczają 2 milionów euro.